Култура

Бреговиќ: Ќе дојде момент кога Европа ќе препознае колку Ромите направија за нашата култура

Годинешното Гран -при на Нишвил, „Шабан Бајрамовиќ“ му припадна на Горан Бреговиќ, музичар и текстописец. Добитникот на наградата се обрати пред нишката публика пред концертот и потсети дека нивното пријателство трае со години.

- Шабан беше ретка појава како пејач. Оние баритони што сјаат се реткост, тоа беше Френк Синатра. Меѓу нашите автори, Бајрамовиќ е најважен. Нашата музика, како што знам, е провинциска музика, онаа што е автентична е музиката направена од Ромите. Кога ќе го ставите Шабан како најважна фигура на таа музика, тој блеска, ќе дојде моментот кога Европа ќе препознае колку Ромите направиле за нашата култура - рече Бреговиќ.

 

Link: https://www.portal-udar.net/bregovic-doci-ce-trenutak-kada-ce-evropa-priznati-koliko-su-romi-ucinili-za-nasu-kulturu/

Почина актерот Данчо Чевревски, близок соработник и еден од директорите на Ромскиот филмски фестивал „Златно тркало„

На 69 години вчера во Скопје почина Данчо Чевревски. македонскиот театарски и филмски актер и продуцент.

Чевревски е роден на 17 мај 1951 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски актери. а специјализирал на УКЛА во Лос Анџелес.

Тој е еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови ТИРАНГЛ, а работеше и како професор на ФДУ во Скопје и беше декан на Факултетот.

Глумеше во повеќе југословенски и македонски филмови, меѓу кои „Најдолгиот пат“, „Црвениот коњ“, „Хај-фај“, „Трст виа Скопје“, „Тетовирање“, „Џипски меџик“, „Панкот не е мртов“, „Ова не е американски филм“, „Деца на сонцето“…

Добитник е на повеќе награди во текот на неговата плодна кариера, а минатата година на 14. издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, му беше доделена наградата „Астер“ за исклучителни достигнувања на филмот. Инаку исто така Данчо Чевревски беше близок соработник и неколку изданија и директор на едниствениот Ромски Филмски фестивал „Златно Тркало„ кој секоја година го организира ТВ БТР –Национал и подоцна СП БТР. Тој даде голем придонес за афирмирање на овој филмски фестивал, и со својот огромен ангажман даде голем квалитет на фестивалските содржини и програми. Затоа СП БТР ја изразува својата почит и сочувство до семејството Чевревски.

Ромските актери треба да одбијат да ги одржуваат стереотипите во чешките телевизиски програми

Јас сакам да биде јасно уште од самиот почеток: не го пишувам овој коментар за да го критикувам Здењк Годла или кој било друг ромски актер во Чешка. Она што сакам да го дискутирам е како неромските режисери или сценаристи , во тандем со ромски актери, ги промовираат сите (одамна застарени!) Клишеа за Ромите што ги гледаме тука на ТВ во Чешка.
Замислете, на пример, дека гледате неодамнешно соопштение за јавен сервис. Слушаме ромска музика од карда и гледаме како Ром влегува во зграда и се наоѓа до работната маса, зад која седи, се чини, некаква хипстер-медицинска сестра.
Еден Ром стои во дупка во земјата во тренерка (Адидас, се разбира, повеќе!). Човек неРом го прашува: „Патрик, дали знаеш да копаш?“ и ромскиот човек одговара: "Се шегуваш, нели? Прашуваш црно момче дали знае да копа, нели? Роден сум со лопата во рака!" .

Link: http://www.romea.cz/en/news/czech/commentary-romani-actors-should-refuse-to-perpetuate-stereotypes-in-czech-television-programs?fbclid=IwAR28lq2rM8y0x8bGTp10zYnnmc3hg6LN84yZ2jVrXvnxa_lJbt8DaiHgBis#.X23E1ZBD804.facebook

Според гледачите „Небо точак земја„ ги дразнува таговните емоции кај гледачот

Премиерата на документарцеот „Небо , Точак, Земја„ е зад нас но сепак сеуште не стивнуваат реакциите на тие кои беа дел од премиерата на 31 август.
Според реакциите како што велат филмот на мошне спокоен начин и со смирен тон ја пренесува драматичната историја на Ромите, без оваа вообичаена тага, што се јавува кога се гледа документарец за луѓе кои страдале. Сосема достоинствено и без обид дополнително да се дразнат таговните емоции кај гледачот. Од позиција на гледач, неоптоварувачки филм.
Истовремено според другот дел од страна на гледачот вели дека Документарниот филм "Небо, точак, земја" визуелно ја претстави научната експликација за потеклото на Ромите. Од аспект на видео продукцијата, велат дека успешно е склопена приказната преку интересни визуелни ефекти како и материјали кои за прв пат се презентирани. Тие го препорачуваат филмот до пошироката јавност со цел запознавање со историјата.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 451 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот