Култура

Од идната недела започнува промоција на документарецот "Поддршка за легализација на ромско домување - Мапирање на разликите" во седум општини низ државата

Во рамките на реализација на проектот“Мапирање на разликите во домувањето за Роми „ кој е финансиран од Европската унија а е под-грант на проектот „Поддршка за легализација на ромско домување „ Здружение Ромски Деловен Информативен Центар - ЗРДИЦМ од Скопје беше задолжен за снимање и разговор со засегнатите страни, Градоначалници, раководители на ЈП и Катастар, со НВО секторот и граѓаните .

Тој беше реализиран во изминатиот период и сега е комплетно постпродукциски подготвен за негова промоција.

Во тој склоп во периодот од 10 до 13 Септември 2019 ќе биде промовиран во сите седум општини кои беа во опфатот за реализација.

Тоа се општините Кочани, Штип, Велес, Куманово. Прилеп, Кичево и општина Чаир од Скопје.

Баба Босвел: Ромската кралица од Корнвол

Постојат неколку жени во историјата што навистина е убаво да се сретнат меѓу кои и Баба Босвел, Ромската кралица, да биде една од нив.

Баба не е секогаш баба, Ен Босвел е родена во 1813 година. За неа и нејзиниот сопруг Ефраим, локално познат како крал на Ромите, се вели дека потекнуваат од Типерири, Ирска.

Во 1861 година сепак таа го роди првото од своите шест деца во дестегодишното патување низ Кирланд, Бодмин. Ова се знае затоа што Ен и Ефраим ја имаа својата нова ќерка - Love Unity Boswell, крстена и околностите на семејството беа запишани во регистарот .

Ова е прилично чудно, патем, Ен се чини дека е во нејзините подоцнежни 40-ти години кога нејзините деца се раѓаат, не е невозможно, но многу невообичаено.

 

linko: https://cornishbirdblog.com/2016/05/09/granny-boswell-cornwalls-gypsy-queen/

Кустурица, покрај Роберт де Ниро и Џони Дип на црвениот тепих на 76 фестивал во Венеција

На церемонијата на 76 филмски фестивал во Венеција  на 28 август покрај светските филмски ѕвезди Роберт де Ниро, Бред Пит, Кетрин Денев, Џони Дип и др, ќе биде и познатиот режисер Емир Кустурица.

Тој ќе биде претседател на жирито во настпреварувачкиот дел за најдобар дебитантски филм.

овогодишното издание на еден од најпрестижните фестивали  како што најавија италијанските и светски медиуми ќе ја отвори семејната драма „Вистина„ на јапонскиот режисер Хироказуа Корида, минатогодишниот победник на канскиот „Златна Палма„ каде главните улоги ги толкуваат Кетрин Денев, Жилиет Бинош и Итан Хоук, кој ќе биде во натпреварувачкиот дел заедно со уште 21 филмско остварување.

Фламенко - шпанска форма на игра и музика направена од Ромите

Фламенко е еден вид на шпанска музика и игра кој потекнува од Андалузијаво јужна Шпанија.
Се смета дека фламекото во форма каков што ни е познат денеска датира од 18 век а се состои од (cante), свирење на гитара (toque), танц (baile) и плескање со дланките (palmas). 

Во зборникот на Шпанската кралска академија фламенкото е поврзано со етничката група Роми (Gitanos) со фактот дека тие направиле сериозно влијание на овој жанр.

Во Ноември 2010 година УНЕСКО го прогласил за нематеријално светско богатство.

Инаку Фламенкото настанал во 16 век во Андалузија помеѓу Севилја, Кадиз и Херес  а за постоењето пресудни биле Арапите, Евреите, Андалузијците и најмногу Ромите.
Настанал со мешавина од ромска музика и народна андалузиска музика кој тогаш имала традиција со пеење во придружба на гитара.
Познати термини во фламенкото се:
Оле е иермин кој изразува воодушевување во перформансот на фламенкотом и преставува форма на шпански сленг од зборот „дојди“ (на шпански venga

Терминот Duende е специфично чувство во фламенкото. кога изведувачот чувствува длабока душевна врска помеѓу музиката и публиката.
Tener duende („Да се има Дуенде“) значи да се ума душа повисока состојба ма емоција и терминот е често поврзан со фламенкото. Уметничкиот и музичкиот израз посебно е направен од формата дуенде што значи вила, гоблин, мистично суштество во шпанската митологија.

 

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 442 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот