Социјала

Р.Северна Македонија: Во 1371 државна институција има 128.879 вработени од кои 1.584 или 1,44 % се Роми

Во четири министерства застапеноста на етничките Македонци изнесува 70% од вкупниот број на вработени. Во 7 ресори застапеноста на етничките Албанци е над 30%, пишува Порталб.мк.

Во новиот извештај од Регистарот на вработени во јавниот сектор во 2023 се нотира дека лани под државна капа работеле 128.879 лица во вкупно 1.371 институција.

Од вкупниот број на вработени во јавниот сектор лани, според етнички „клуч“, 70,5% биле Македонци, скоро 22,1% етнички Албанци, 2,6% Турци а останатите заедници, Роми, Срби, Бошњаци, Власи, биле застапени со помалку од 2%. Во јавниот сектор од 128.879 вработени каде 1.584 или 1,44 % се Роми

И во 2023 година во министерствата има големи разлики во застапеноста на етничките заедници. Новите годишни податоци покажуваат дека во 4 ресори застапеноста на етничките Македонци е над 70%: во Министерството за земјоделство скоро 73%, во Министерството за одбрана 74,7%, во Министерството за транспорт и врски од 71,3% и во Министерството за труд и социјална политика застапеност од 71%.

Од друга страна во Министерството за политички систем етничките Албанци се застапени со 84,71%. Зад овој ресор се Министерството за економија со 49,25% и Министерството за локална самоуправа со застапеност од 41,51%. Повеќе од 30% застапеност на етничките Албанци има во Министерството за животна средина 38%, Министерството за образование 37,8% и Министерството за правда 38,02%.

Во БиХ уапсен ученик кој на ТикТок најави дека денеска ќе изврши масакр во училиште

17-годишен ученик е уапсен во Требиње под сомнение за тероризам, бидејќи на социјалната мрежа „Тик Ток“ објавил видео на кое наведува дека во Средното медицинско училиште во Требиње треба да бидат убиени 25, а повредени 12 лица, пишува Глас Српске.

Малолетникот утринава е изведен пред Републичкото обвинителство каде ќе биде сослушан во присуство на неговите родители и вештаци, по што ќе се одлучуваат за натамошни мерки против него, јавува Српскаинфо.

Извор близок до истрагата изјави дека видеото во полиција го пријавил србин кој живее во Холандија.

-Наишол на видеото и бидејќи е од тие краишта веднаш ја алармирал полицијата во Холандија и Босна и Херцеговина. Веднаш по пријавата реагирале надлежните и малолетникот бил пронајден преку IP адресата, со што била спречена можна трагедија. Станува збор за постар малолетник – изјави изворот на Глас Српска.

– Веднаш по сознанието е известено Специјалното одделение за сузбивање на корупција, организиран криминал и најтешкиот облик на економски криминал, под чиј надзор се извршени одредени истражни дејствија. Дејствијата што беа извршени не доведоа до лицето од Билеќа за кое се сомничи дека го сторил наведеното кривично дело – изјави началникот на СВТ Требиње, Синиша Лакета.

Началникот на полициската управа Требиње денеска изјави дека состојбата во училиштата во овој град е апсолутно безбедна и децата можат да ги посетуваат, а место за никаква паника нема бидејќи безбедноста на ниту едно дете во ниту еден момент не била загрозена.

– Апсолутно ја држевме безбедносната ситуација под контрола. Полицијата реагираше навремено – рече Лакета на прес-конференцијата.
Тој додаде дека нема простор за реална опасност, наведувајќи дека малолетникот е предаден на надлежното обвинителство.

Целиот план за напад наводно бил претставен од малолетникот за време на разговор во живо на „ТикТок“. Во видеото се гледа дека тој во тетратката нацртал скица, односно планот на училиштето. Обележани се влезовите, дворот, ходникот и скалите, а наведен е и бројот на загинати во различни простории. Запишана е дури и вкупната пресметка во која се наведени 12 загинати и 23 ранети.

– На апликацијата „Тик-Ток“ имаше најава дека се подготвува терористички напад на едно од средните училишта во Требиње и тоа е план во смисла на шема и се исклучени други докази. Не можеме да кажеме повеќе, бидејќи истрагата е во тек – изјави Лакета.

Лакета апелираше до родителите да се грижат за своите деца, како пристапуваат до социјалните мрежи, како користат интернет и групни апликации и слично.

 

Ромската населба „Шангај„ во Нови Сад, позната е и по првата ромска библиотека во Србија

Шангај е област која е многу позната во новосадските кругови. Шангај е оддалечен само 7 километри од центарот на Нови Сад, односно 10 минути со автомобил. Шангај своето име му го должи на Тихомир Бранчиќ, кој ја водел таверната „Шангај“ во овој дел од градот. Во шеесетите години на минатиот век на денешното место е создадена населба со неколку стотини куќи, а не долго потоа Шангај се поврза со градот со автобуска линија и ги доби сите елементи на градска населба - струја, водовод, канализација, задолжителна образовна институција, како и многу други како градинки, клиники итн.

Шангај денеска - местото каде што беше отворена првата ромска библиотека во Србија

Денес Шангај има близу 2.000 жители, а мнозинството од населението се Срби и Роми. Во населбата има државна градинка „Дуга“ во која има јасли и предучилишни групи. Тука е и основното училиште „Вељко Влаховиќ“ кое е формирано во 1962 година како огранок на ОУ „Ѓура Даничиќ“. Во 1977 година ова училиште се осамостои, а наставата се одржуваше во една смена. Покрај основното училиште и градинката, оваа населба има и своја библиотека „Трифун Димиќ“, која е огранок на Градската библиотека. Интересно е што оваа библиотека е и првата ромска библиотека во Србија бидејќи содржи неколку стотици книги на ромски јазик. Во Шангај има и клиника, пошта и локална заедница.

Населбата има дуќани, слаткарница, кафулиња, но и паркови, зелени површини во кои доминираат куќите, а посебна предност е близината на Дунав, која во иднина може да значи поатрактивен поглед на ова место, кој нема да биде само „периферијата на градот“.

Link:

За историскиот 8 Март од 1889 година

„На Меѓународниот работнички конгрес во Париз, одржан од 14 до 20 јули 1889 година, политичкиот работник на германското и меѓународното работничко движење, Клара Цеткин, која го раководеше женското пролетерско движење во Германија од 1890 година, одржа важен говор за односот на женската работа и капиталот и специфичноста на женските плати во капиталистичкиот систем. Укажувајќи дека прашањето за еманципацијата на жените не е изолирано прашање, таа тврди дека е неопходно да се набљудува во контекст на поширока општествена репродукција во која и машките и женските работници делат заеднички интерес и ист непријател.

Клара Цеткин,

Говор на Меѓународниот работнички конгрес во Париз, 19 јули 1889 година:

„...Работниците се целосно убедени дека прашањето за еманципација на жената не е изолирано, туку е дел од едно пошироко општествено прашање. Им е сосема јасно дека ова прашање не може да се реши во денешното општество без темелна трансформација на самото општество.

и ќе продолжат да бидат на таа позиција додека не постигнат економска независност. Работата е клучен предуслов за нивната економска независност. Ако жените треба да се трансформираат во слободни човечки суштества и рамноправни членови на општеството со мажите, работата на жените не смее да се укине или ограничи, освен во многу исклучителни случаи.

  Работничките жени кои се залагаат за социјална еднаквост во борбата за сопствена еманципација не очекуваат ништо од буржоаското женско движење кое наводно се бори за правата на жените. Тоа е здание изградено на песок и нема реална основа. Работнички се целосно убедени дека прашањето за еманципација на жените не е изолирано, туку е дел од поширокото општествено прашање. Ним им е сосема јасно дека ова прашање не може да се реши во денешното општество без темелна трансформација на самото општество. Прашањето за женската еманципација е дете на новиот век, родено во ерата на машините... Еманципацијата на жената, како и на целото човештво, ќе се случи само во рамките на процесот на еманципација на трудот од капиталот. Жените, како и работниците, целосно ќе ги остварат своите права само во социјалистичко општество. Имајќи го ова предвид, жените кои навистина се заинтересирани за сопственото ослободување немаат друг избор освен да се приклучат на социјалистичката работничка партија, која е единствената која се бори за ослободување на трудот.

Без машка помош, згора на тоа, често против нивна волја, жените потпаѓаа под знамето на социјализмот...Но сега стојат под тоа знаме и ќе останат под него! Под него тие ќе се борат за нивна еманципација и признавање на жените како рамноправни човечки суштества...

Приклучувајќи се кон социјалистичката работничка партија, тие се подготвени да го споделат целиот товар и сите жртви што ги носи оваа борба, но и цврсто решени да ги бараат сите права што со право се нивни по победата. Што се однесува до жртвите, обврските и правата, тие не бараат ниту повеќе ниту помалку од своите соборци кои беа примени во редовите на борците под исти услови.

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 180 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот