Социјала

Извештај на Независната комисија за Католичката црква во Франција: Близу 3.000 педофили во црквата

Помеѓу 2.900 и 3.200 педофили имале некои позиции во Католичката црква од 1950 -тите, според наодите од независна комисиска истрага за Француската католичка црква.

Извештајот, според euronews.com, откри шокантни податоци за сексуална злоупотреба на деца.

Извештајот на комисијата, во која беа и архивите на црквата, судот и полицијата, како и разговори со сведоци, ќе биде објавен утре, но некои детали веќе се обелоденети во јавноста.

„Тоа е болно поради фактот што жртвите страдаа. Што се однесува до злоупотребата, се срамам, не можам да разберам “, рече француски надбискуп на Римокатоличката црква.

Комисијата беше формирана во 2018 година од Бискупската конференција на Франција како одговор на зголемениот број тужби за сексуална злоупотреба.

Откако беше отворена доверлива телефонска линија на почетокот на истрагата, тие почнаа да примаат илјадници пораки од јавноста. Две и пол години подоцна, добивме извештај од 2.500 страници, вели Жан-Марк Ови, кој ја предводеше комисијата.

Се очекува претставниците на жртвите да бидат присутни кога извештајот ќе биде официјално објавен утре.

Во јуни, поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, рече дека кризата за сексуална злоупотреба на Католичката црква е „глобална катастрофа“.

 

Link: https://www.danas.rs/svet/gotovo-3-000-pedofila-u-crkvi/

Доктор во Словачка одби третман на ромско дете, бидејќи неговата мајка не беше вакцинирана, набргу потоа детето почина

Телевизискиот канал Марказа во Словачка објави дека четиригодишно момче Ромско починало по напад на астма во Јаровнице у Сабинова, Словачка. Пред нападот, локален лекар одби да го лекува бидејќи неговата мајка не беше вакцинирана против СОВИД-19.

Детето, по име Петар, долго време се лекуваше од астма и беше хоспитализирано поради тоа повеќе од еднаш. Два дена пред да почине, неговата баба ја однела кај локалниот педијатар, која била вакцинирана.

Лекарот одбил да ја пушти бабата во собата за консултации и го прегледал Петар без таа да биде присутна. За момчето беа пропишани лекови, но тој не се подобри.

Мајката на Петар се вратила на лекар со него два дена подоцна. Педијатарот одби да го лекува Петар бидејќи неговата мајка не беше вакцинирана против СОВИД-19.

 

Link http://www.romea.cz/en/news/world/doctor-in-slovakia-refuses-treatment-to-romani-toddler-because-his-mother-was-unvaccinated-he-died-shortly-thereafter

Пилот проект за легализација на куќите во ромските населби

Врз основа на достапните податоци, се проценува дека околу 120.000 Роми живеат во илегални домови, од кои, според невладиниот сектор, има околу 20.000 во ромските населби низ Србија. Бројот на илегални објекти во ромските населби во Ниш и Лесковац е околу илјада, вели Осман Балиќ, директор на „Центарот ЈУРОМ“ од Ниш. Причините зошто овие објекти се во статус на илегални се различни, од недостаток на средства за легализација (данок) до незнаење на прописите, до избегнување плаќање даноци кон државата. Без соодветни документи, сопственикот на куќата не може да оствари многу права, почнувајќи од правната врска со комуналната мрежа до земање заем од банка, па с to до легалната продажба на недвижен имот.

Link https://romaworld.rs/pilot-projekat-za-legalizaciju-kuca-u-romskim-naseljima/?fbclid=IwAR3zn71mWqISymku9ij_g3wioMgE1u9sTb0RrdSuRTugp6NuZr8OKEeqJGo

Нов ребрендиран ромски медум во етерот. Старуваше со работа TV B1

На почеток на овој месец во македонскиот медиумски етер стартуваше со работа ребрендираниот медиум Телевизија TV B1. Ребрендиран е затоа што е на френкфенција од некогашната Телевизија Шутел. Сега е со нова сопственичка структура, како и свој нов технички и уредувачки кадар. Воедно направена и целосна програмска реформа со нови програмски содржини. Тимот кој работи во TV B1 е составен од проверени и искусни професионалци како и нов свеж телевизиски кадар. Според информациите од уредувачкиот тим во програмата која же биде 24 часовна ќе опфаќа од секој сегмент, информативен, забавен, образовен, културен и збогатен со филмски програм. Планирани се голем број на емисии од секаков карактер и соржина. Исто така треба да се напомене дека и ќе информира и на ромски и македонски јазик. Нека е со среќа  TV B1.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 445 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот