Социјала

Амалин: Првиот ресторан за ромска кујна во Солун!

Првиот ресторан со ромска кујна во центарот на Солун е отворен во февруари 2023 година! Амалин е кулминација на долгогодишните напори на Здружението на Ромки од Дендропотамос за интегрирање на жените во општеството кои припаѓаат на ранливите групи на населението и бараат излез. Амалин е првиот непрофитен ромски ресторан во вториот град во Грција, зготвен и сервиран од жени од населбата Дендропотамос. Поставен е во простор на улиците Караоли и Димитриу, во областа Диикитирио.

„Тоа беше животен сон за нас. Здружението 20 години се бори за инклузија и промоција на добри практики. Што може да биде подобро тогаш да се истакне традиционалната ромска кујна“, рече шефот на напорите, претседателката на Здружението на Ромки од Дендропотамос, Џанула Мага. Ромската кујна е посебна

Според неа, во разговор со ТВ100 во емисијата Check in настани, ромската кујна е посебна и вреди да се проба, а во исто време ресторан ќе го поддржи овој важен проект на заедницата.

„Тоа е најдобриот начин да му покажеме на општеството дека сме дел од него. Дека не сме невидливи. Во ресторанот ќе работат Ромки. Кога велам социјално ранливи, зборуваме и за поранешни затвореници. Ќе им дадеме поттик да го најдат својот пат“, нагласи таа.

Списокот со вкусното мени е: Полнети јагнешко месо, ромска чорба со тревки и специјален пилаф се очекува да бидат издвоени јадења.

Р.Северна Македонија: Минимум 1.000 евра за да се преживее до 1-ви

На едно македонско семејство му требаат минимум околу 1.000 евра за да може да го преживее месецот, а доколку нема сопствен дом и плаќа кирија, тогаш не му стасуваат ниту 73 илјади денари за да ги подмири основните трошоци.

Јазот меѓу приходите и потребите на граѓаните е драстично зголемен во изминатите 14 години, но најдраматичен е растот во последните две години. Во јануари 2022 година потрошувачката кошничка изнесувала 35.811 денари. Во јануари 2024 година таа надминала 57 илјади денари. Тоа е раст на цените од речиси 60 проценти за 24 месеци. Притоа, треба да се напомене дека структурата на кошницата е сменета од декември 2023 година, а во ревидираната се внесени нови трошоци кои не биле дел од претходните. 

Ако се има предвид дека во ноември 2023 година, според последните пресметки на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен изнесувала 38.359 денари, тогаш на едно четиричлено семејство, со само еден вработен, му недостигаат над 19 илјади денари за да може да преживее.

Минималните трошоци од над 73 илјади денари за семејство кое живее по кирија можат да се подмират само под услов да работат двајца во семејството и да земаат плата од околу 36 илјади денари. Со оглед на тоа дека минималната плата во државата е 20.175 денари, пари стигнуваат само за храна и режиски трошоци и ретко останува некој денар за да се подмират другите потреби. 

За споредба, во декември 2010 година, кога Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) за првпат објави податоци за синдикалната кошница, таа тежела 29.199 денари, а декемвриската просечна нето-плата била 21.454 денари. Разликата меѓу кошницата и просечната плата пред 14 години била 7.745 денари. 

Трагедија во Бар, Црна Гора: Четири лицаод ромска националност, загинаа во пожар, меѓу кои две малолетни деца и деветнаесетгодишно девојче

Четири лица од Ромска националност загинаа во пожар во Бар, во ромската нефрмална населба под ридот Волујица.

Меѓу жртвите има и деветнаесетгодишно девојче, две малолетни и една жена, велат за „Вијести“ од Црвениот крст и полицијата.

Неофицијално за „Вијести“ од полицијата е потврдено дека едно лице е повредено и се здобило со полесни изгореници.

Се уште не се познати причините за пожарот кој избувна во раните утрински часови.

Неофицијално се претпоставува дека причина за пожарот е шпорет на дрва.По давањето на наод од експертот за мислење за пожари и експлозии ќе се знае точната причина“, рече таа, пренесе Медиабиро. „Не ме чуди, само чекавме да се случи вакво нешто затоа што никој не се грижи за Ромите во Бар, прашање беше само колкава ќе биде штетата“, изјави Љиљана Вујовиќ од НВУ Жене Бар, која е во постојан контакт со семејствата на починатата, кои ги посетила.

Црвениот крст е на терен и им носи храна и помош на семејствата на настраданите. Супермаркет донираше намирници, сендвичи, вода, сокови и слатки, кои полицајците им ги поделиле на оние на кои им била потребна помош.

„Во четири часот и 35 минути, припадниците на Службата за заштита и спасување ги известиле дежурните во Одделението за обезбедување Бар дека има пожар во монтажните бараки под Волујица, каде што живее ромско население. Пожарот зафатил неколку импровизирани живеалишта. На местото на настанот пристигнала екипа пожарникари од Бар со повеќе возила, а при гаснењето на пожарот биле пронајдени четири неидентификувани тела“, велат од полицијата за Радио Бар и Бар Инфо.

Link: https://www.vijesti.me/vijesti/crna-hronika/694158/tragedija-u-baru-u-pozaru-stradale-cetiri-osobe-medju-njima-dvije-maloljetne-i-devetnaestogodisnja-djevojka?fbclid=IwAR2kkLJU0Qf_3yUSZufeh8HU_I4qmRaPny6AFzBiss8-BQgIZn2Q465i7YM

Video:

Повеќе од половина Македонци немаат пари за одмор

Над половина од Македонците не можат да си дозволат годишен одмор, покажува анализата на статистичкиот портал „Ландгеист“, базирана на податоци на Евростат.

Еднонеделен годишен одмор надвор од местото на живеење не можат да си дозволат 55 проценти од жителите на земјава. Полошо од нас во Европа стојат Албанија каде што 58,3% од граѓаните не можат да одат на одмор, Турција (60,8%), Романија (62,5%), Црна Гора (67,2%) и Косово (69,5%). Во Грција процентот на луѓе кои не можат да си дозволат годишен одмор е 48,8, во Бугарија 43,8, во Србија 43,6, Хрватска 41,7, а во Словенија 16,7.

Одмор подолг од една недела во текот на годината најмногу можат да си дозволат жителите на Луксембург каде што таква можност немаат само 7,6 отсто, во Норвешка (7,9%), Швајцарија (8,4%) и во Исланд (8,6%). На одмор не можат да одат и 21,9% од Германците, 23,4% од Британците, 25,4% од Францусите и 36,6% од Шпанците.

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 202 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот