Социјала

Во градот Лом во Бугарија најдобрите фризери се Роми

Во малиот град на истокот во Бугарија Лом , жителите на тој град најмногу ги бараат услугите кај ромските фризери

Локалните ромски фризери со гордост ги покажуваат своите врамени ремек дела во своите салони. Иако од нив некои немаат ниту дипломи, тие велат дека благодарение на нивниот фризерски талент многумина токму кај нив доаѓаат за да си направат најнови фризерски модели.

Во овој 25 илијаден град во Бугарија мнозинството од Роми се локални фризери.

Според нив најголемиот процент од ромската заедница токму на овој начин го заработуваат својот леб.

Тие се задоволни од своите активности и воедно испраќаат пораки за похрабро развивање на претприемачкиот дух и кај останатите од ромската заедница.

Според нив на тој начин градејќи ја својата професионална кариера и локално се интегрираат во општеството.


Link: https://abcug.hu/batran-bizzak-a-frizurajukat-roma-fodraszokra-a-lomi-bolgarok/

 

Во Бугарија има случаи кога цели Ромски населби се преселија во Германија

Трен е дека има организирана миграција од Бугарија во Германија. Повеќе од 81.000 бугарски деца добиваат помош од германската држава, информира Нова ТВ. Според информациите, цели ромски населби од Бугарија заминуваат и се сместуваат во гетата во Дуизбург и Дортмунд.

Повеќе од 11.000 Бугари живееле од пристапувањето на Бугарија во Европската унија во Дуизбург. Тука се преселија цели населби од североисточна Бугарија. Она што ги привлекува е германскиот општествен систем. Слично на тоа, е во Дортмунд - сонот на жителите на Столипиновската област Пловдив - се чини дека е ист.

Детските додатоци се главната цел на луѓето кои го напуштаат Столипиново. Нивната висина во Германија изнесува околу 200 евра по дете. Условот е барем еден родител да работи на договор за 450 евра месечно или адреса за регистрација. Никој во Германија не може да каже дали постојат вистински луѓе зад бројот на деца регистрирани да добијат надоместоци.

Link: https://www.actualno.com/society/celi-romski-mahali-ot-bylgarija-se-iznesli-v-germanija-news_726092.html

Ромите зборуваат за приказните од нивните предци за размената на жители од 1923 година

Турските емигранти од Грција честопати потсетуваат на нивните денови во нивната поранешна татковина пред нивниот егзодус во размената на население во 1923 година. Но, малку е познато за Ромите меѓу оние Турци кои, исто така, мораа да ги напуштат своите домови на крајот на Првата светска војна.

Преживеаните и нивните внуци сега ги раскажуваат тие приказни.
Во контекст на Договорот од Лозана од 1923 година, Турција и Грција се согласија за голема размена на население од два милиони луѓе врз основа на нивната религија.

Како дел од договорот, повеќе од еден милион грчки христијани и 500.000 муслимански Турци во Анадолија и во грчки земји беа разменети.

Со цел да се регистрираат средствата на размена во Грција, тие требаше да бидат оставени на владата во замена за османлиското злато, беа формирани комисии и исплати, заедно со регистрациите, беа направени со документите "реквизиција за порамнување".

Група во рамките на размена беше ромскиот народ од регионот Лагкадас од грчкиот северен град Солун, кој патуваа во Турција по море и беа раселени низ целата земја.

Link: http://www.hurriyetdailynews.com/roma-people-tell-of-ancestors-1923-population-exchange-stories-141853?fbclid=IwAR30yi3WGfmbWbp8bBHqD8fyVpxh7HHLEosFaF-2JO1LeA2O6KKa-antNP4

МППС: Повеќе од 25.000 семејства го чекаат новиот Закон за социјална и детска заштита

Претставниците на Македонската платформата против сиромаштијата упатија барање до претседателот на Собранието Талат Џафери, како и до сите пратеници во најскоро време да биде ставен на дневен ред и изгласан новиот Закон за социјална заштита и детска заштита.

– Сакаме да укажеме на штетноста која директно влијае на една многу маргинализирана група. Повеќе од 25.000 семјества чекаат на донесување на овој закон со кој не се решава проблемот со сиромаштијата, меѓутоа се дава надеж за излегување од кругот во кој веќе многу време се вртат, нагласи Зоран Биковски, претставник од МППС.

Посочи дека, лицата од социјално загрозените семејства се уште живеат со социјална помош во износ од 2.000 денари, ( 35 евра) наместо, како што рече, истата таа одредба од законот, што се однесува на висината на социјалната помош, да биде заменета со минимален приход што ќе овозможи за едно четиричлено семејство најмалку 9.000 (150 евра) до 11.000 денари (185 евра) доколку нивните деца посетуваат училиште.

– Тоа значи и воведување на образовен додаток, а за семејствата корисници на социјална помош воведување и на детски додаток, наведе Биковски.
Потенцираше дека повеќе од 5.000 семејства чекаат да биде воведена старечка пензија, што ќе им овозможи на луѓето кои немаат исполнето 15 години стаж да имаат право на приход.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 442 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот