Antigypsyism

На денешен ден во 1944 година, 800 деца Роми беа ллликвидирани со гас во Аушвиц

За време на холокаустот, не беа само Евреите кои настрадаа пред нацистите, иако тие го носеа товарот на расизмот и истребувањето од страна на Германците и нивните сојузници за време на Втората светска војна. И Римите беа прогонувани и за време на владеењето на Хитлер и неговите крвници.

 

Нацистите во нивниот логор на смртта во Аушвиц собраа 800 деца, меѓу кои и над 100 момчиња на возраст од 9-14 години на овој ден. Како се дозволи ова некогаш да се случи?

 

Ромите ги мразеа нацистите, дефиницијата за она што претставуваше Ром за нацистите беше често исто како и она што претставуваше Евреин во расистичките списи на Третиот рајх. Уште во 1937 година, групата на Роми започнуваа да се прогонуваат во Германија.

 

Германците не направија малку за да ги прикријат своите убиствени планови. Во 1937 година, д-р Роберт Ритер, расист со медицинска диплома даде презентација во Париз за тоа што ќе биде расна дефиниција на Ромите, бидејќи Рајх ги сметаше Ромите за „социјални“. Во декември 1937 година, Хајнрих Химлер издаде указ со кој се дадоа основа да се апсат луѓе, не за сторени кривични дела, туку за „асоцијални“.

 

Link: https://sofrep.com/specialoperations/day-1944-800-gypsy-children-gassed-auschwitz/?fbclid=IwAR3lDMaVaobkpr8kiutjilGYM21xX-vgpBXQgp6MS6dJSD8SQjjYtLYlGro

Врвни фудбалери ќе го одбележат Денот на спомен на холокаустот со видео порака за расизмот

Видео на кое се прикажани Хари Кејн и Стеф Хотон, што ќе се прикажат на натпреварите за ФА Купот овој викенд.

 

Водечките фудбалери и менаџери учествуваа во видеото што ќе биде прикажано на натпреварите од четвртото коло во ФА Купот во Англија овој викенд, во кое ги повикуваат луѓето да застанат против омраза и дискриминација.

 

Двоминутното видео, со кој се одбележува Денот на споменот на холокаустот на 27 јануари, се појавува Хари Кејн, капитенот на фудбалската репрезентација  на Англија, Стеф Хоутон, капитен на женската репрезентација на Англија, Френк Лампард, менаџер на Челси, Јирген Клоп, менаџер на Ливерпул и натпревар на Денот презентерот Гери Линекер заедно со уште дваесетина други.

 

Клетките на нивните лица се исечени со слики од холокаустот, бидејќи тие даваат бескомпромисна порака упатена до навивачите на фудбалот и другите кои не успеваат да го искоренат расизмот и дискриминацијата.

 

Link: https://www.theguardian.com/world/2020/jan/24/top-footballers-to-mark-holocaust-memorial-day-with-anti-racism-video-kane-houghton-klopp-lampard-lineker?CMP=share_btn_fb&fbclid=IwAR1CH5Tu4nDhFfMTs6oLPkhP2KOpg_7g_aajgssifvRi6an5XGnakhQm5R0

Süddeutsche Zeitung: Споменик на Ромите и Синтите

Се започна со привремено уметничко дело на Синти-Рома-Плац кај Баваријапарк. 16 бетонски столбови, наредени во круг во 2007 година, ја одбележаа депортацијата на Синтите и Ромите за време на нацистичката ера. Оттогаш, таков споменик се најде на списокот со желби особено на Зелените.

 

И сега е да се направи чекор напред: „Се случува доцна, но се чини дека оди во вистинската насока“, рече Флоријан Рот, водачот на Зелените во градското собрание. Комитетот за култура на градскиот совет треба да распише конкурс овој четврток. Тоа е „партиципативно уметничко дело на историјата и сегашноста на Синтите и Ромите“ на централна локација во градот.

 

Затоа, Синти-Рома-Плац на Шванталхерхе не е поставен автоматски. Според Рот, тој сепак останува во трката. Политичарот на Зелените се нарекува и најперспективна алтернатива за добро: Етштрасе во стариот град. Таму, во полициското седиште, беше основана првата „разузнавачка служба за безбедносна полиција во врска со Ромите“ во 1899 година.

 

И оттаму, Синти и Рома беа депортирани во концентрационите логори; Во 1943 година имало најмалку 141 од нив. Фракцијата на градскиот совет „Зелените“ и „Роса Листе“ веќе неколку пати побараа да го одбележат овој убиствен дел од историјата и да постават културно место за состаноци за Синти и Ромите во Минхен, покрај уметнички дела. Иницијативата потекнува пред се од окружниот комитет Шванталхерхе.

 

Link: https://www.sueddeutsche.de/muenchen/gedenkpolitik-denkmal-fuer-roma-und-sinti-1.4342796?fbclid=IwAR1RSxoXrcyl5rL-1e_67Oe8VHQQ0C8JvuFLM1wkad58wZ8RsOkjLWjaORI

Хрватска: Ромите преку телефон добиваат работа, но кога ќе ги видат понудата отпаѓа

Животот во Славонија е тежок за многумина но уште потежок е кога сте дискриминирани врз основа на бојата на кожата и потеклото.

Организациите за заштита на човековите права , прават напори тој тренд да се намали, но сепак без некои големи успеси.

Познат е фактот дека најголемиот број на Роми во регионот на Славонија е без работа. Според пописот од 2011 година во населбата во Славонија ѓивеат околу 2.000 Роми.

Но според статистиката само 2 проценти од нив се вработени. Поголемиот број од нив се вработени како сезонски работници или општи работници во Јавни Претпријатија.

Инаку како шшто велат изворите проблемот е и во припадноста на националност.
На телефонските јавувања се добиваат потврдни одговори за работа, но кога ќе се појават веднаш таа опција пропаѓа најповеќе поради нивниот физички изглед и национална припадност , и дека тоа е тренбд кој често се повторува,

 

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 209 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот