Социјала

За посетата на папата Франциск ќе биде прогласен неработен ден?

Ништо не смее да биде оставено на случајноста, зашто државата ќе ги преземе сите мерки за безбедност на највисоко ниво за посетата на папата Франциск на седми мај оваа година, поради што неофицијално се најавува дека Владата би можела да прогласи и неработен ден. Официјално, оттаму велат дека јавноста навреме ќе биде информирана.

Строгите ватикански протоколи наметнуваат организација како за посета на државници од највисок ранг со строги контроли на безбедност во Скопје. Сите здравствени институции ќе работат само за ургентни случаи, зашто според протоколот за посета на вакви личности, сите здравствени капацитети треба да бидат на располагање.

Полицијата и државните институции ќе имаат целосна контрола на движењето на сите луѓе во деловите каде што ќе се движи папата Франциск за време на неговата десетчасовна посета.
Од МВР велат дека ги преземаат сите потребни мерки за целосно и ефикасно обезбедување на овој историски настан за Македонија.

На мисата кај папата само со влезници. Главниот настан од посетата на папата Франциск на Македонија ќе биде мисата на градскиот плоштад. Сепак, не секој ќе може да дојде на овој настан. Целиот градски плоштад, со сите приоди кон него, ќе биде ограден со посебни пунктови за влегување. На мисата ќе можат да присуствуваат само оние кои претходно ќе обезбедат влезници, кои се бесплатни. Влезниците, практично, ќе значат евиденција на секој што ќе биде на плоштадот.

DW: Како навистина живеат Ромите во Европа?

Ромите се најбројното етничко малцинство на Стариот континент. Тие во Европа живеат над 7 века.

Денес во Европа живеат околу 12 милиони Роми и тие се најбројното етничко малцинство на Стариот континент.  Половина од нив во земјите од Европската унија. Во Романија, Бугарија и во Унгарија живеат најмногу Роми, додека во Хрватска и во Полска ги има релативно малку.

Во прашање се само проценки, бидејќи многу Роми го премолчуваат своето вистинско потекло поради страв од дискриминација. Во Србија, например само 108.193 од вкупно 600.000 Роми така и се изјаснуваат. Во Македонија пак, процентките велат дека живеат 197 илјади Роми, додека на последниот попис како припадници на оваа етничка заедница се изјасниле 53 879 луѓе.

Ромите во земјите од средна и од југоисточна Европа главно живеат во сиромаштија. Шансите за работа им се минимални,  речиси никакви, а често се изложени на дискриминација и на физички напади.

Link: https://www.dw.com/mk/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-48221126?

Италијански тинејџер им се спротивстави на фашистите кои протестираа против Ромите

Едно 15 годишно момче кои им се спротивстави на екстремните десничари за време на протестите ги освои симпатиите во Италија.

Момчето со име Симеоне беше снимен во вторникот како ги брани националните малцинства за време на протестите на крајно десничарските активисити во Рим.
Тие протестираа против доселување на 70-тина Роми во прифатни центри во тој регион. Додека еден о лидерите на неофашистичката партија “CasaPound” пред новинарите даваше изјава дека локалното население не ги сакаат Ромите, Симеоне ја подигна раката интервенирал со зборовите: „Јас со тебе не се сложувам„

– Она што вие го правите овде во Торе Маури е искористување на бесот на луѓето овде во моето соседство. Ти тој гнев го претвараш во твои гласови и за твои интереси. Ако некој Ром влезе во мојата куќа и украде, сите ќе излезат на улица на протести против сите Роми. Но ако некој италијанец влезе во мојата куќа и украде луѓето ке молчат.
Не ми се доаѓа тоа што секогаш ги напаѓаш малцинствата .

Видео снимката со Симеоне постана виртуелен хит неколку часа и го објавија сите италијански и неколку светски медиуми. Некои новини го опишаа и како „нов херој на левицата„

Инаку во видеото од протестите кое го објави “La Repubblica”, демонстрантите ги прикажуваа како ја газат храната наменета за Ромите а се слушаат и гласови како некој вика: „ Мора да умрат од глад!„

Link: http://rominfomedia.rs/italija-tinejdzer-se-suprotstavio-fasistima-koji-su-protestvovali-protiv-rama-video/?fbclid=IwAR1UGKHsdV3ReWHoHr7yUJZLl7YFj8UhLoY7LVNbAiq1fnm5f208clc4gUA
You tube:

ЕЦПР: Ширум Европа има пораст на колективно казнување на Ромите поради индивидуални престапи

Европскиот центар за правата на Ромите (ЕЦПР) објави листа на факти каде се осудуваат делата од колективно казнување на ромската заедница во 10 европски држави.

Публикацијата објавена за време на настанот “EU Roma Week”, одржан во Европскиот Параламент од 18 до 21 март и ги посочија примерите за направени престапи над Ромите кои се од страна на државните органи и крајно десничарските групи.

Во табелата на факти се истакнува колективната казна против Ромите во Европа, ја оспорува колективната перцепција кон Ромите каде расистите со функции ги користат како оправдано но незаконско казнување на целата заедница , за наводни злосторства на некои ромски индивидуи.

ЕЦПР го осудува кршењето на индивидуалните права, и сметаат дека колективното казнување е еден од најекстремните манифестација на анти ромско расположение во Европа , пишува во European Interest.

“Без разлика на општеството каде јавните институции овозможуваат колективното казнување на етничка група, каде неколку луѓе се осомнечени за некое дело, или само затоа што се сиромашни, кршењето на темелните начела на било која држава каде владеат законите на правна држава„ истакна директорот на ЕЦПР, Адам Вајс.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 414 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот